Dzisiaj pod lupę weźmiemy siemię lniane 🙂
Nasiona lnu – łatwo dostępny, tani, a niestety bardzo niedoceniany przez nas produkt. Popularne siemię lniane – dlaczego warto je włączać do swojej codziennej diety i co zawiera?
- Len to doskonałe źródło witamin (z grupy B i witaminy E, czyli tzw ,,witaminy młodości’’) oraz składników mineralnych (cynku, magnezu, wapnia). Zawiera również lignany, związki które wykazują m.in. właściwości przeciwnowotworowe oraz ważna informacja dla pań – zmniejszają niekorzystne objawy menopauzy. Siemię lniane zawiera cenne prozdrowotne kwasy tłuszczowe Omega-3. Wpływają one korzystnie na pracę serca, mózgu oraz działają przeciwzapalnie. Stanowią bogate źródło błonnika pokarmowego, który poprawia pracę jelit oraz daje uczucie sytości.
- Po zalaniu wodą nasiona wytwarzają śluz. Działanie śluzu z lnu jest pomocne w chorobach układu pokarmowego – działa osłaniająco i łagodzi dolegliwości żołądkowe. Polecane jest w chorobie wrzodowej żołądka oraz przy nadkwasocie.
- Spożywanie nasion lnu wpływa również korzystnie na kondycję skory, suchych i zniszczonych włosów oraz paznokci.
- Siemię lniane posłuży jako zamiennik jajek (m.in. do ciast) dla osób ich nie spożywających np. będących na diecie wegańskiej bądź z alergią na jajka.
1 łyżka zmielonego siemienia lnianego zalanego 3 łyżkami gorącej wody = 1 jajko
- Na rynku len dostępny jest w postaci całych nasion lub jako siemię lniane mielone.
- Siemię lniane jest bardzo kaloryczne, bowiem 100g dostarcza około 510 kcal, natomiast warto włączyć je do swojej codziennej diety w postaci dodatku jednej łyżki do jogurtu czy owsianki bądź wypicia przygotowanego z niego wywaru. Ma szerokie zastosowanie – zarówno do dań wytrawnych jak i na słodko 🙂
Uwaga!! Należy jednak uważać, aby nie przesadzać z jego ilością, ponieważ w siemieniu lnianym znajdują się niewielkie ilości glikozydów cyjanogennych – związków, które w nadmiernej ilości mogą doprowadzić do zatrucia.
Z lnu tłoczony jest olej lniany, który obecnie cieszy się dużym zainteresowaniem, natomiast o nim szczegółowo będzie w kolejnych wpisach 🙂